Premiéra v galerii dox

16.4 – 11.5. 2015 | PRAHA 7

Erko se představilo světu na decentní vernisáži v galerii DOX 16. 4. -11. 5. 2015.

Výstavu HN R200 NON-FICTION doprovázely černobílé fotografie Antonína Kratochvíla, které ve strhujících momentkách vypráví příběh vzniku našeho automobilu a inspirativní hudební doprovod. Zájem o „nečekaný“ exponát v galerii mile překvapil, ale nezaskočil. „Erko“ se totiž ve svém čistém a nekomplikovaném prostoru, který mu galerie svěřila, vyjímalo s překvapivou silou.
Francouzský filozof Roland Barthes ve své knize Mytologie (1957) napsal, že Citroen DS je skutečným ekvivalentem velkolepých gotických katedrál. Auto, které je tak elegantní, až se zdá, že taková dokonalost nemohla vzejít z lidské ruky samotné. Ale stalo se. A nebyla to ruka Stvořitele, ale ruka designéra.
Podle Deyana Sudjice, autora řady knih o designu, jsou auta vysoce specializovanou formou designu. Požehnání i prokletí masové produkce a technologického pokroku. Auto umožňuje pocit osobní svobody. Auto může být krásné. Auto je jedním ze symbolů moderní společnosti. Koncentrát statusu, pokroku, fikce a mýtu o dokonalosti.
Před příchodem industriální revoluce byl vztah mezi výrobcem objektu a jeho uživatelem velice blízký. Tradice, řemeslo a intuice se obešly bez analýzy forem a výrobních procesů. Nástup masové výroby vše změnil a vyžádal si roli designéra. Svět kolem nás je dnes plný designu. Všechno je design. Design pro masy i design pro vyvolené.
Designér Petr Novague, držitel řady prestižních mezinárodních ocenění, společně s Markem Hoffmannem, ředitelem společnosti Kovovýroba Hoffmann, se rozhodli spojit své síly a inspirováni legendárním vozem Škoda RS 130 stvořili „Erko 21. století“.
Tým Hoffmann & Novague se paradoxně vrátil o staletí zpět, všechny články řetězu designér — výrobce — distributor — uživatel opět sloučil a všechny role převzal. Když malý tým vloží své know-how, kompetenci, kapacitu a peníze do projektu, kterému věří, je to ve světě mezinárodního byznysu a velkých hráčů neobvyklé. A o to sympatičtější.
Metamorfóza Erka je dokončena a není to fikce.

Leoš Válka, ředitel Centra současného umění DOX