HN R200 v časopisu Forbes

Forbes zařadil vozidlo HN R200 do svého lednového čísla roku 2016 – NEJLEPŠÍ ČESKO

Je kolem jednoho stupně pod nulou a dopolední prosincové slunce pomalu rozpouští ledovku i v zatáčkách, které byly dosud ve stínu. Za plotem a boxovou uličkou stojí ztichlé paddocky, jež v létě nejslavnější podnik u nás motocyklovou Grand Prix, horký vzduch mu vystupuje ze žaber kolem motoru a ve vzduchu jsou cítit brzdy a spojka.

Když otočíte klíčkem, ozve se vám za zády vyštěknutí. Možná spíše ryk.

Jako by vám do ucha Mick Jagger zakřičel hitovku: „Start me up! Kick on the starter, give it all you´ve got!“ než se motor zahřeje, můžete se rozhlédnout kolem. Interiér je obšitý černou a béžovou kůží, vnitřní výplň dveří je ze šachovnicového karbonu, místo kličky otevírání je červené textilní poutko. To by v budoucnu mělo být v barvě karoserie.

Stejně jako pásy. Nečekejte ale nějakou závodnickou strohost. Tohle auto má být vymazlené kupé téměř na denní používání, které mu je dobře nejen na závodní dráze, ale také před kasinem v Monte Carlu. Teď jsme ale u Brna, dráha je volná a tak cvakne jednička. V otevřené kovové kulise řazení, jakou si pamatujete třeba ze starších ferrari. Kulatá chromovaná šaltpáka s béžovým vykládáním určuje řazení šesti rychlosti dopředu a převodovka kovově cvakne při každém dokončeném pohybu. Zvuk, který motor přesně doplňuje. Jako když Keith Richards sází do Mickových písní své kytarové rifty. Otáčky letí nahoru a končí až kolem sedmi. Volant jde i přes posilovač příjemně ztuha. stejně jako pedály blízko sebe a hledání nejvhodnější stopy nájezdu do brněnských zatáček je návykové.
Náš typ nakonec. HN R200 bude na silnicích určitě budit o moc více pozitivních reakcí než audi, lamborghini nebo ferrari. Je to něco jako novodobé mini nebo VW Beetle. Jen o pár tříd výš. Když se potřebujete dostat do mezery nebo nečekaně uhnout, ostatní vás pustí. A ještě se na vás usmějí. Prostě pozitivní retro, navíc s českým přesahem.

Citace autora: Jaroslav Mašek.